Pytlakowski Tadeusz Władysław

Pseudonim: „Tarnina”

Stopień wojskowy: porucznik/kapitan

Komendant Rejonu i Podobwodu Klimontów w Obwodzie Sandomierz

Dowódca II batalionu 2 ppLeg. 

Pytlakowski Tadeusz - zdjęcie przedwojenne

-oficer służby stałej Wojska Polskiego.

-marzec 1939 por. Tadeusz Władysław Pytlakowski jest dowódcą plutonu strzeleckiego w Dywizyjnym Kursie Podchorążych Rezerwy 3 DP działającym przy 9 pp Leg. w Zamościu.

-kampanię obronną 39 odbył prawdopodobnie w 9 pp Leg.

-początkowy okres działalności w konspiracji jest mało znany, ale relacje żołnierzy AK wskazują, że Pytlakowski działał w Ostrowcu Świętokrzyskim.  

-brak nam potwierdzenia, ale być może ma to związek z faktem, że 5 października 1939 r. ucieka z obozu jenieckiego urządzonego w budynku szkoły powszechnej przy ulicy Sienkiewicza w Ostrowcu Świętokrzyskim Fiett Edward Wiktor (podczas kampanii obronnej 39 dowodził III batalionem 9 pp). Być może razem z nim ucieka Pytlakowski?

-Fiett pod pseudonimem „Miller” został pierwszym komendantem Obwodu Opatów i być może w grupie jego współpracowników znajduje się Pytlakowski.

-w marcu 1941 zagrożony aresztowaniem Fiett opuszcza Ostrowiec, a niedługo później to samo robi Pytlakowski, który pojawia się w Klimontowie.

-Pytlakowski zamieszkał w Julianowie, a zatrudnienie otrzymał w administracji majątku Karskich w Górkach koło Klimontowa.

-według Dionizego Krawczyńskiego z biegiem czasu wszedł on do składu Komendy Rejonu Klimontów, którego komendantem był Gracjan Fijałkowski „Bojar”.  W grudniu 1941 roku Fijałkowski został odwołany z funkcji Komendanta Rejonu Klimontów (został szefem referatu V łączność Komendy Obwodu Sandomierz).

-od stycznia 1942 roku funkcję komendanta Rejonu Klimontów objął porucznik Tadeusz Pytlakowski „Tarnina”. Funkcję tę piastował także po reorganizacji Rejonów na Podobwody.

-prawdopodobnie w 1943 roku awansowany do stopnia kapitana.

-w akcji „Burza” Pytlakowski planowany był na dowódcę II batalionu 2 ppLeg., ale od chwili mobilizacji nie zgadzały się na to rozpolitykowane siły Batalionów Chłopskich (oficjalnie weszły w skład AK, ale bardziej od walki oddziały te zajmowały się polityką).

-30 lipca 1944 zgrupowanie zmobilizowanych oddziałów składające się z 7 kompanii ppor. „Topora” (zmobilizowanej w Podobwodzie Klimontów) oraz z batalionu BCH por. „Wyrwy” pod ogólnym dowództwem Pytlakowskiego walczy w okolicach Klimontowa.

-31 lipca Pytlakowski dowodzi odcinkiem zachodnim (Gieraszowice – Dmosice) linii obrony AK w walkach o Koprzywnicę.

-4 sierpnia (podawane są tez inne daty) formalnie powołany zostaje 2 ppLeg., a Pytllakowski obejmuje dowództwo II batalionu 2 ppLeg.

-w nocy z 26 na 27 sierpnia 1944 r. oddział wydzielony z 2 pułku piechoty Legionów AK, pod dowództwem kpt. Tadeusza Pytlakowskiego "Tarniny" zaatakował stacjonującą w Dziebałtowie koło Końskich niemiecką baterię haubic.

-23 września (najpóźniej 25 września) podczas postoju w lasach włoszczowskich odwołany z funkcji dowódcy II batalionu. Nastąpiło to na fali reorganizacji pułku kiedy cześć oficerów odchodziło do konspiracji. Niektóre relacje podają jednak, że na decyzję mógł mieć wpływ rozkaz Pytlakowskiego porzucenia kuchni polowej i biedki z ckm wz.30, które ugrzęzły w piaszczystych bezdrożach koło Skib w czasie nocnego wycofywania się po walkach pod Szewcami. Jest to o tyle mało prawdopodobne, że wydarzenia miały miejsce 18/19 września – gdyby był to przesądzający powód to dowódca pułku nie czekał by tylu dni z podjęciem decyzji.